Banner
STRONA GŁÓWNA
POCZĄTKI DRUKU
DE BRY i MERIANOWIE
DIDOTOWIE
ELZEWIROWIE
ESTIENNE'OWIE
GIUNTOWIE
MANUCJUSZE
PIOTRKOWCZYKOWIE
PLANTINOWIE
SIEBENEICHEROWIE
SZARFFENBERGOWIE
ŹRÓDŁA
MAPA SERWISU
ANGLIA FRANCJA NIDERLANDY NIEMCY POLSKA WŁOCHY
Rodzina Didotów

Głową rodziny był drukarz Denis Didot, ale dopiero jego syn Franciszek uważany jest za seniora rodu.

Franciszek Didot (1689-1757), drukarz i wydawca, w 1713 roku założył zakład w Paryżu i wydał w nim dzieło księdza Prévosta, Histoire générale des voyages w 20 tomach. Godłem drukarskim oficyny była złota biblia. Franciszek Didot miał dwóch synów Franciszka Ambrożego i Piotra Franciszka.

Franciszek Ambroży Didot (1730-1804) wzbogacił sztukę drukarską wieloma wynalazkami. Był drukarzem, wydawcą, twórcą czcionek. Wsławił się też jako wynalazca gładkiego i miękkiego papieru welinowego. Zaprojektował słynną antykwę Didotów, która opierała się na piśmie Romain du roi Filipa Grandjean i na innych czcionka Drukarni Królewskiej. Udoskonalił i zastosował system miar Fourniera, tak zwany punkt typograficzny. Didot drukował klasyczne dzieła francuskie i łacińskie przystosowane do potrzeb dydaktycznych. Wydał 47 tomów Pour l’éducation de Monseigneur le Dauphin. Po jego śmierci przedsiębiorstwo zostało podzielone pomiędzy dwóch synów. Starszy syn, Piotr (II) otrzymał drukarnię i wydawnictwo, młodszy - Firmin odziedziczył odlewnię.

Piotr Franciszek Didot (1732-1793), drukarz i księgarz, posiadał papiernię w Essonne. W 1799 roku jego młodszy syn, Saint Léger skonstruował maszynę papierniczą, jednak jej właściwym wynalazcą był pracujący w jego zakładzie Ludwik Robert. Starszy syn Piotra, Henryk Didot wykonał mikroskopijną czcionkę o czystym kroju, przy czym obmyślił do tego specjalną matrycę i aparat, dający na raz sto liter.

Firmin Didot (1764-1836) doprowadził czcionkę ojca do doskonałej, wykończonej formy. Uważany jest za twórcę pisma zwanego antykwą Didota. W 1795 roku Firmin udoskonalił odlewy stereotypii i nadał jej obecną nazwę. Napoleon mianował go dyrektorem odlewni przy dawnej Drukarni Królewskiej, teraz carskiej.

Piotr II Didot (1761-1853) metodą stereotypii wydawał francuskie, angielskie i włoskie książki. Upowszechnił i spopularyzował w drukarni nowe pismo Firmina. Ważniejsze druki Piotra to: zbiór autorów klasycznych francuskich i łacińskich, Wydawnictwa Luwru - seria cennych dzieł, wychodzących w niewielkim nakładzie w latach 1794-1801. Piotr jest również autorem kilku dzieł o postępie w drukarstwie.