Banner
STRONA GŁÓWNA
POCZĄTKI DRUKU
DE BRY i MERIANOWIE
DIDOTOWIE
ELZEWIROWIE
ESTIENNE'OWIE
GIUNTOWIE
MANUCJUSZE
PIOTRKOWCZYKOWIE
PLANTINOWIE
SIEBENEICHEROWIE
SZARFFENBERGOWIE
ŹRÓDŁA
MAPA SERWISU
ANGLIA FRANCJA NIDERLANDY NIEMCY POLSKA WŁOCHY
Życie i działalność Jana Gutenberga

Jan Gutenberg (Johann Gensfleisch zum Gutenberg, ok. 1399-1468) pochodził z rodziny mieszczan mogunckich. W 1428 roku opuścił Moguncję wraz ze swoim stryjem. Potem spotykamy go dopiero w 1434 roku w Strasburgu, gdzie był notowany jako złotnik i szlifierz drogich kamieni. W 1437 roku zawarł umowę z Andrzejem Dritzehnem, na mocy której mieli wyrabiać lustra i sprzedawać je na odpuście w Akwizgranie, jednak interes się nie opłacił, ponieważ odpust został przesunięty na późniejsze lata. W 1438 roku wspólnicy zawarli drugą umowę, wiążącą się z pewnym nakładem pieniężnym, z zastrzeżeniem, że w razie śmierci jednego z uczestników, rodzina otrzyma zwrot pieniędzy. Z 1439 roku pochodzą akta sądowe z procesu z braćmi Dritzehnami, którzy domagali się zwrotu wkładu pieniężnego zmarłego Andrzeja Dritzehna. Ostatnia wzmianka o pobycie Gutenberga w Strasburgu pochodzi z 1444 roku.

Po powrocie do Moguncji Gutenberg zawarł spółkę z mieszczaninem Janem Fustem, na mocy której Fust wnosił kapitał pieniężny na doskonalenie materiału typograficznego i urządzeń potrzebnych do druku. Niestety, w 1455 roku, kiedy na warsztacie było pierwsze dzieło - Biblia 42-wierszowa, zaszło między wspólnikami nieporozumienie, gdyż każdy z nich dążył do niepodzielnego posiadania oficyny. W 1456 roku Fust z wyroku sądu przejął drukarnię Gutenberga i zawarł spółkę z Piotrem Schöfferem. W 1457 roku wydali Psałterz moguncki, do którego użyli gutenbergowskich czcionek.

Jan Gutenberg został przyjęty w poczet dworzan arcybiskupa Adolfa von Nassau. Zmarł w 1468 roku. Został pochowany w kościele franciszkanów w Moguncji.