Typografia krakowska pierwszej połowy XVII w. jest kontynuacją działalności drukarni Piotrkowczyków, założonej w latach 70. XVI wieku przez Andrzeja Piotrkowczyka. Produkcja tej oficyny oddaje wierny obraz literatury polskiej tego stulecia.
Andrzej Piotrkowczyk (starszy) (ok. 1550-1620), nazywał się właściwie Byczek. Drukarz i księgarz krakowski. Rozpoczynał pracę jako wędrowny księgarz. W 1574 roku uzyskał obywatelstwo krakowskie i przybrał nazwisko od miasta Piotrkowa, z którego pochodził. W 1576 roku założył drukarnię przy ulicy Floriańskiej, w domu "Pod Wiewiórką". Posiadał również własną odlewnię czcionek. W 1609 roku uzyskał tytuł architypografa królewskiego i przejął obowiązek drukowania konstytucji sejmowych. Po Janie Januszowskim (Drukarnia Łazarzowa) przejął druk konstytucji i ksiąg liturgicznych z nutami, stając się niebawem ich wyłącznym i największym producentem.
Po śmierci Andrzeja Starszego drukarnię przejął jego syn, Andrzej Piotrkowczyk (młodszy), doktor praw i radny krakowski, wraz z zięciem Tomaszem Dolabella, malarzem królewskim, którzy znacznie ją zaktywizowali. Andrzej przejął styl wydawnictwa swego ojca. Uzyskał od króla Władysława IV prawo drukowania zbiorowych wydań konstytucji sejmowych i statutów synodalnych. Dzięki tym przywilejom na dochodowe wydawnictwa drukarnia Piotrkowczyków mogła sobie pozwolić na tłoczenie dzieł bardziej okazałych, choć trudniejszych do sprzedania. Była to ostatnia oficyna XVII stulecia, z której wychodziły druki zdobione dobrze wykonanymi drzeworytami.
Andrzej Młodszy zmarł w 1645 roku, a oficyna pozostała w posiadaniu wdowy Anny i rodziny Piotrkowczyków do 1674 roku. W tym czasie syn Andrzeja i Anny - Stanisław Teodor przekazał rodową drukarnię w darze Collegium Maius Akademii Krakowskiej. Kiedy rodzina drukarza zaprotestowała przeciw tej darowiźnie, profesor Akademii Krakowskiej, Łukasz Piotrowski, z własnych funduszy spłacając należność przypadającą spadkobiercom, kupił dom "Pod Wiewiórką" razem z drukarnią i oddał go Akademii. Darowizna stała się zaczątkiem istniejącej do dziś Drukarni Uniwersyteckiej w Krakowie.